See foni on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "cho",
"2": "nai-mus-pro",
"3": "*xʷoniCi",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Muskogean *xʷoniCi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "cho",
"2": "nai-mus-pro",
"3": "*xʷoniCi"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Muskogean *xʷoniCi",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "cic",
"2": "foni'"
},
"expansion": "Chickasaw foni'",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "akz",
"2": "cokfoni"
},
"expansion": "Alabama cokfoni",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mik",
"2": "-fooni"
},
"expansion": "Mikasuki -fooni",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mus",
"2": "iffoni"
},
"expansion": "Creek iffoni",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Muskogean *xʷoniCi. Cognate with Chickasaw foni', Alabama cokfoni, Mikasuki -fooni, Creek iffoni",
"forms": [
{
"form": "fóni'",
"tags": [
"accent/glottal"
]
},
{
"form": "in",
"tags": [
"accent/glottal"
]
},
{
"form": "alienable",
"tags": [
"accent/glottal"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cho-possession-variable-consonant",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sahfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "a̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pihfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"paucal",
"possessive"
]
},
{
"form": "pi̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"paucal",
"possessive"
]
},
{
"form": "hapihfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "hapi̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "chihfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chi̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hachihfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"paucal",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "hachi̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"paucal",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "foni",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "i̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fóni'",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "foni'",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "fóni",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cho",
"2": "noun",
"3": "accent/glottal",
"4": "fóni'",
"5": "in/alienable",
"f1nolink": "1"
},
"expansion": "foni (accent/glottal fóni', in/alienable)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Choctaw",
"lang_code": "cho",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Choctaw entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"bone"
],
"id": "en-foni-cho-noun-yNrPZX~p",
"links": [
[
"bone",
"bone"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Choctaw entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"stone of a fruit"
],
"id": "en-foni-cho-noun-6HymXgjf",
"links": [
[
"stone",
"stone"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Choctaw entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"shell of a nut"
],
"id": "en-foni-cho-noun-yyxdQcGL",
"links": [
[
"shell",
"shell"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/fóni/"
}
],
"word": "foni"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dyi",
"2": "noun"
},
"expansion": "foni",
"name": "head"
}
],
"lang": "Djimini",
"lang_code": "dyi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Djimini entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fonio, Digitaria exilis"
],
"id": "en-foni-dyi-noun--DYT~rAa",
"links": [
[
"fonio",
"fonio"
],
[
"Digitaria exilis",
"Digitaria exilis#Translingual"
]
]
}
],
"word": "foni"
}
{
"forms": [
{
"form": "fini",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dyu",
"2": "noun"
},
"expansion": "foni",
"name": "head"
}
],
"lang": "Dyula",
"lang_code": "dyu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "4 4 4 44 9 18 16",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 3 3 53 5 24 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "84 16",
"kind": "other",
"name": "Dyula entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "48 52",
"kind": "other",
"langcode": "dyu",
"name": "Grains",
"orig": "dyu:Grains",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"fonio, Digitaria exilis"
],
"id": "en-foni-dyu-noun--DYT~rAa",
"links": [
[
"fonio",
"fonio"
],
[
"Digitaria exilis",
"Digitaria exilis#Translingual"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "48 52",
"kind": "other",
"langcode": "dyu",
"name": "Grains",
"orig": "dyu:Grains",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a sort of couscous made from fonio"
],
"id": "en-foni-dyu-noun-lCzJCgw7",
"links": [
[
"couscous",
"couscous"
]
]
}
],
"word": "foni"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "foni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "foneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "foneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "foni",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "foni",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fon",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "phon",
"word": "fooni"
}
],
"categories": [
{
"_dis": "66 34",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "79 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"alternative form of fooni (“phon”)"
],
"id": "en-foni-fi-noun-yOzTfm3K",
"links": [
[
"fooni",
"fooni#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"saxophone"
],
"id": "en-foni-fi-noun-Q4kmhlpA",
"links": [
[
"saxophone",
"saxophone"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial) saxophone"
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfoni/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞ni]"
},
{
"rhymes": "-oni"
}
],
"word": "foni"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m-p"
},
"expansion": "foni m pl",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"fò‧ni"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fò‧ni"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fono"
}
],
"glosses": [
"plural of fono"
],
"id": "en-foni-it-noun-2F8ncclg",
"links": [
[
"fono",
"fono#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɔ.ni/"
},
{
"rhymes": "-ɔni"
}
],
"word": "foni"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "rom",
"2": "ga",
"3": "fáinne"
},
"expansion": "Irish fáinne",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "rom",
"2": "sth",
"3": "-"
},
"expansion": "Shelta",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Irish fáinne, probably through Shelta.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "rom",
"2": "noun",
"g": "?"
},
"expansion": "foni ?",
"name": "head"
}
],
"lang": "Romani",
"lang_code": "rom",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romani entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"ring"
],
"id": "en-foni-rom-noun-Frl0WDFV",
"links": [
[
"ring",
"ring"
]
]
}
],
"word": "foni"
}
{
"categories": [
"Choctaw entries with incorrect language header",
"Choctaw lemmas",
"Choctaw nouns",
"Choctaw terms derived from Proto-Muskogean",
"Choctaw terms inherited from Proto-Muskogean",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "cho",
"2": "nai-mus-pro",
"3": "*xʷoniCi",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Muskogean *xʷoniCi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "cho",
"2": "nai-mus-pro",
"3": "*xʷoniCi"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Muskogean *xʷoniCi",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "cic",
"2": "foni'"
},
"expansion": "Chickasaw foni'",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "akz",
"2": "cokfoni"
},
"expansion": "Alabama cokfoni",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mik",
"2": "-fooni"
},
"expansion": "Mikasuki -fooni",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mus",
"2": "iffoni"
},
"expansion": "Creek iffoni",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Muskogean *xʷoniCi. Cognate with Chickasaw foni', Alabama cokfoni, Mikasuki -fooni, Creek iffoni",
"forms": [
{
"form": "fóni'",
"tags": [
"accent/glottal"
]
},
{
"form": "in",
"tags": [
"accent/glottal"
]
},
{
"form": "alienable",
"tags": [
"accent/glottal"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cho-possession-variable-consonant",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sahfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "a̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pihfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"paucal",
"possessive"
]
},
{
"form": "pi̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"paucal",
"possessive"
]
},
{
"form": "hapihfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "hapi̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "chihfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chi̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hachihfoni",
"source": "declension",
"tags": [
"paucal",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "hachi̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"paucal",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "foni",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "i̱foni",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fóni'",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "foni'",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "fóni",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cho",
"2": "noun",
"3": "accent/glottal",
"4": "fóni'",
"5": "in/alienable",
"f1nolink": "1"
},
"expansion": "foni (accent/glottal fóni', in/alienable)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Choctaw",
"lang_code": "cho",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"bone"
],
"links": [
[
"bone",
"bone"
]
]
},
{
"glosses": [
"stone of a fruit"
],
"links": [
[
"stone",
"stone"
]
]
},
{
"glosses": [
"shell of a nut"
],
"links": [
[
"shell",
"shell"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/fóni/"
}
],
"word": "foni"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dyi",
"2": "noun"
},
"expansion": "foni",
"name": "head"
}
],
"lang": "Djimini",
"lang_code": "dyi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Djimini entries with incorrect language header",
"Djimini lemmas",
"Djimini nouns",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"fonio, Digitaria exilis"
],
"links": [
[
"fonio",
"fonio"
],
[
"Digitaria exilis",
"Digitaria exilis#Translingual"
]
]
}
],
"word": "foni"
}
{
"categories": [
"Dyula entries with incorrect language header",
"Dyula lemmas",
"Dyula nouns",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"dyu:Grains"
],
"forms": [
{
"form": "fini",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dyu",
"2": "noun"
},
"expansion": "foni",
"name": "head"
}
],
"lang": "Dyula",
"lang_code": "dyu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"fonio, Digitaria exilis"
],
"links": [
[
"fonio",
"fonio"
],
[
"Digitaria exilis",
"Digitaria exilis#Translingual"
]
]
},
{
"glosses": [
"a sort of couscous made from fonio"
],
"links": [
[
"couscous",
"couscous"
]
]
}
],
"word": "foni"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oni",
"Rhymes:Finnish/oni/2 syllables"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "foni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "foniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "foniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "foneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fonilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fonillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "foninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "foneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fonikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "foneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "foneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fonittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fonittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "foneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "foneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "foneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "foneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "foni",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "foni",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fon",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "phon",
"word": "fooni"
}
],
"glosses": [
"alternative form of fooni (“phon”)"
],
"links": [
[
"fooni",
"fooni#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
},
{
"categories": [
"Finnish colloquialisms"
],
"glosses": [
"saxophone"
],
"links": [
[
"saxophone",
"saxophone"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial) saxophone"
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfoni/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞ni]"
},
{
"rhymes": "-oni"
}
],
"word": "foni"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m-p"
},
"expansion": "foni m pl",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"fò‧ni"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fò‧ni"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Italian 2-syllable words",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian noun forms",
"Italian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Italian/ɔni",
"Rhymes:Italian/ɔni/2 syllables"
],
"form_of": [
{
"word": "fono"
}
],
"glosses": [
"plural of fono"
],
"links": [
[
"fono",
"fono#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɔ.ni/"
},
{
"rhymes": "-ɔni"
}
],
"word": "foni"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "rom",
"2": "ga",
"3": "fáinne"
},
"expansion": "Irish fáinne",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "rom",
"2": "sth",
"3": "-"
},
"expansion": "Shelta",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Irish fáinne, probably through Shelta.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "rom",
"2": "noun",
"g": "?"
},
"expansion": "foni ?",
"name": "head"
}
],
"lang": "Romani",
"lang_code": "rom",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Requests for gender in Romani entries",
"Romani entries with incorrect language header",
"Romani lemmas",
"Romani nouns",
"Romani terms derived from Irish",
"Romani terms derived from Shelta"
],
"glosses": [
"ring"
],
"links": [
[
"ring",
"ring"
]
]
}
],
"word": "foni"
}
Download raw JSONL data for foni meaning in All languages combined (25.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.